Príčiny môžu byť hneď niekoľko, rozoberieme si tie hlavné:
Najskôr položte na dno ohniska, resp. na rošt 2 až 3 hrubšie preštiepané polená (záleží od veľkosti ohniska), na ne papier alebo podpaľovače (odporúčame vždy používať ekologický podpaľovač), potom chrastie alebo drevené triesky, drobné drevo a nakoniec hrubšie preštiepané polienka.
Paliva naložte väčšie množstvo cca do 2/3 výšky šamotovej (vermiculitové) vymurovky. Naložením väčšieho množstva paliva zaistíte dostatočný čas horenia pre zahriatie komínového telesa a tým aj jeho správnu funkciu.
Regulátor primárneho vzduchu otvorte na maximum. Niekedy je pre lepšie zapálenie paliva vhodné zredukovať aj prívod sekundárneho vzduchu. Po zapálení musia byť dvierka ohniska uzatvorené. Ihneď, ako sa palivo riadne rozhorí pomocou regulátorov prívodu vzduchu, nastavte pokojné, skôr tlmené spaľovanie.
Pre nastavenie plameňa a horenie môžete použiť návod na použitie, ktorý je súčasťou spotrebiča na tuhé palivo.
Roštovanie sa vykonáva podľa potreby, ručne pomocou kutáča alebo pomocou roštovacej páky, ak je krbová vložka, piecka, kotol vybavená pohyblivým roštom.
Upozornenie: Dvierka ohniska (spaľovacej komory) a dvierka popolníka (ak sú použité) musia byť vždy uzatvorené, okrem uvádzania do prevádzky, doplňovania paliva a odstraňovania popola.
Upozornenie: Po každom dlhšom prerušení prevádzky krbovej vložky, piecky – kachlí, kotla je nutné pred opakovaným zapálením skontrolovať prechodnosť a čistotu dymovodov, komína a spaľovacieho priestoru kachlí.
Otvorte regulátor primárneho vzduchu príp. privrite regulátor sekundárneho vzduchu.
Na výstup z výmenníku inštalujte spínací termostat obehového čerpadla nastavený na teplotu cca. 55 °C. Odstavte niektoré spotrebiče (radiátory). Teplovodnú sústavu doplňte termoregulačným ventilom napr. ESBE
Drevo používajte vždy suché alebo vzduchosuché do 20% vlhkosti. Ideálne drevo na kúrenie, by malo odstáť aspoň minimálne 2 roky. Ak máte problém s drevom, ako náhradu použite drevené brikety, ekobrikety.
Každá drevina má inú výhrevnosť a nehorí rovnakým spôsobom.
Používajte predovšetkým tvrdé drevo ako sú : Dub, Buk, Jasan, Hrab alebo drevá ovocných stromov – horia pekným plameňom a vytvárajú veľké množstvo rozžeravených uhlíkov z ktorých sála príjemné teplo dlhé hodiny.
Ak máte problém s mokrím alebo vlhkým drevom odporúčame používať
Pridaj komentár