Udržujte čistý komín alebo ako sa VYHNÚŤ VYHORENIU dechtu a sadzí

Kúpili ste si krb alebo krbové kachle, piecku a chcete predísť ich poškodeniu? Potom je dôležité udržovať čistý komín.

Mazľavá hmota decht sa usadzuje na stenách dymovodov a komína, zmenšuje priemer komína a zabraňuje ohrevu steny komína a tým znižuje ťahové podmienky, ktoré potom následne spôsobujú zadymenie miestnosti, pomalé rozkurovanie a v najhoršom prípade explóziu v komíne po zapálení dechtu.

Pre vznietenie dechtu a sadzí a následný vznik komínového požiaru je postačujúca teplota spalín už 320°C.

Všetky komínové požiare sú extrémne nebezpečné, aj keď ich intenzita trvania sa môže líšiť. Vyhorenie dechtu je sprevádzané vysokou teplotou horenia až 1100°C a môže trvať aj niekoľko hodín v závislosti od nánosu dechtu a sadzí v komíne.
V prípade takto intenzívneho vyhorenia dechtu a sadzí je požiar v komíne neuhasiteľný a materiály z ktorých je komín zložený takémuto zaťaženiu vzdorujú len krátku dobu.

Dôležité:
Je potrebné poznamenať, že je možné zažiť požiar komína, bez toho aby ste si ho všimli.

Riziko spôsobené teplotou horenia dechtu a sadzí ohrozuje nielen samotný komín, ale aj okolité či už horľavé alebo nehorľavé materiály, ktoré žiaru neodolajú, vznietia sa alebo sa trvalo poškodia. Plamene a iskry môžu vyskočiť z komína zhora alebo prostredníctvom praskliny v komíne a zapália strechu a iné časti domu. Priľahlé domy a stromy v okolí môžu byť tiež ohrozené.
Komín poznačený vyhorením dechtu a sadzí je často nenávratne konštrukčne poškodený a nie je možné ho ďalej používať.

Decht v komíne

Požiar v komíne

Požiar strešnej konštrukcie

Horiaci komín

Požiar domu od komína

Len málo užívateľov pravidelne aspoň dvakrát do roka zavolá kominárskeho majstra a nechá komín skontrolovať a vyčistiť. Významným pomocníkom je okrem pravidelnej návštevy kominára je čistič komína, ktorý odstraňuje usadeniny dechtu a sadzí z komína a tým zvyšuje účinnosť vašich krbových kachlí, piecky alebo krbu – kozuba, kotlov.

Pravidelné čistenie komína môže zabezpečiť bezpečné odstránenie prekážok, ktoré môžu mať vplyv na vnútro komína: Hniezda, pavučiny, voľné murivo, ktoré by mohlo zabrániť bezpečnému prechodu spalín.

Odporúčanie: Odstrániť hniezda môžete pomocou rotačnej komínovej kefy Reťaz M12.

Hniezdo v komíne

Pavučina v komíne

Prekážka v komíne

Po požiari komína

Potom, čo došlo k požiaru v komíne a bol oheň uhasený, musí byť komín skontrolovaný čo najskôr. Odborná kominárska firma by mala vykonať dôkladnú kontrolu komína či je komín opäť možné používať, či rýchle a dramatické zmeny teploty, ktoré nastali v komíne spôsobili nejakú škodu, a tiež určiť potrebu prípadných nápravných opatrení. Je nevyhnutné, aby sa komín nepoužíval pred inšpekciou.

Príčina tvorby dechtu v komíne:

  • Príliš veľký priemer komína (bez vyvložkovania) – ochladzujú sa spaliny
  • Obmedzený prívod vzduchu na horenie u spotrebiča – prílišné dusenie ohňa
  • Mokré drevo
  • Chýbajúce ukončenie komína strieškou (zabráni zatekaniu dažďovej vody)

Poruchy komínových systémov

Tehlový komínTehlové komíny: popraskanie stavebného materiálu a spojovacej malty. Vznik trhlín na komínovom plášti. Poškodenia spôsobené vplyvom poveternostných podmienok (vietor, voda, mráz, slnečné žiarenie a pod.)
Nasiakavosť pálenej tehly vodou je veľmi vysoká a vplyvom rozdielov teplôt medzi telesom komína a teplotou spalín vzniká vodná para, ktorá sa rozpína priamo v murive komína, čo má za následok jeho rozpadávanie. Vzhľadom na schopnosť tehlového muriva pohlcovať teplo zo spalín je zvýšená pravdepodobnosť dechtovania komínového telesa. Zrážanie vody vplyvom rozdielu teplôt medzi murivom a spalinami vytvára kondenz, ktorý sa zmiešava zo sadzami a následne vsiaka do muriva (takto znehodnotené murivo je nevyčistiteľné a zapácha).

Azbestový komínAzbestové komíny: praskanie a „vystreľovanie” častí azbestovej vložky.
Voda nasiaknutá v azbestovej vložke komínu sa pri zohriatí spalinami rozpína a spôsobuje jeho popraskanie a následné vypadávanie. Vypadané časti azbestovej vložky tak neplnia pôvodnú ochrannú funkciu a obnažujú tehlové murivo. Poškodenia tehlového plášťa ako pri tehlovom komíne.
Čo je Azbest – Ide o silne karcinogénnu látku. Používanie azbestu je u nás zakázané!

Kameninový komínKameninové komíny: Vplyvom vysokej teploty sa kameninová vložka rozpína a vzhľadom na obvyklý spôsob osadenia v telese komína bez možnosti dilatácie poškodzuje komínový plášť. Poškodenia tehlového plášťa ako pri tehlovom komíne.

Všetky uvedené komínové systémy a ich kombinácie nie sú vhodné, odporúčajú sa preto vyvložkovať nerezovými rúrami alebo postaviť nový komínový systém.
Navrhovanie komínov a dymovodov upravujú špeciálne normy.

Udržujte čistý komín a spotrebič: Účinné čističe komína na odstránenie dechtu a sadzí>>

PS: Ak si myslíte, že by článok mohol pomôcť aj Vašim známym a priateľom, podporte ho lajkom a zdieľaním. Vďaka.

eBook zdarma AKÉ DREVO POUŽIŤ DO KRBU aby ste dosiahli maximálnu účinnosť
Komentáre
  1. Ján Chmelík píše:

    Tento rok som dva krát objednal u vás CCL čistič. Ďakujem vám za konečne kludné vykurovacie obdobie. Je to super. Čistil som komín často no z dechtom sa nedá súperiť.,

  2. ŠRUBKA, s.r.o. píše:

    Pekný deň Ján,

    veľmi nás teší, že Vám čistič komína CCL pomohol vyriešiť váš problém.
    Prajeme veľa úspechov 🙂

  3. Miloš Hrehor píše:

    Dobrý deň , mám zadechtovaný komín a zvažujem kúpu ponúkaného výrobku CCL. Skutočne sa nemusím báť zapálenia komína? Pred použitím CCL odporúčate vyčistiť komín od sadzí alebo nehrozí požiar komína pri použití CCL ani keď je komín silno znečistený sadzami a dechtom a nemusím ho najskôr povymetať? Ďakujem za odpoveď.

    • ŠRUBKA, s.r.o. píše:

      Pekný deň Miloš

      Čistič komína CCL je produkt, ktorý neobsahuje síru a práve preto dechty nezapaľuje, ale naopak decht vysúša. Nemusíte sa obávať, že sa sadze znietia. Čistič CCL môžete použiť aj do studeného spotrebiča.
      Čo sa týka čistenia: Nie je nutné komín pred použitím CCL čistiť, pokiaľ máte väčšiu vrstvu nánosu dechtu, sadze sa spolu s vysušeným dechtom uvoľnia zo stien komína. Máme zákazníkov ktorým decht opadol vo forme kusov alebo prášku, je to naozaj individuálne. Odporúčame komín po 2 týždňoch prečistiť kominárskou kefou.

      Verím, že Vám moja odpoveď pomohla 🙂 S prianím pekného dňa Ivana

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobné údaje budú použité len pre účely zpracovania tohto komentára. Zásady spracovania osobných údajov

  • Kategórie
  • Najčítanejšie články
  • Pripojte sa na Facebooku
  • Komínový ventilátor vám pomôže pri týchto problémoch

    – problém so zadymovaním do priestoru pri otvorení dvierok na spotrebiči

    – pre záhradné krby – ak je malý priemer komína alebo nízky komín

    – zlý komínový ťah ( malá účinná výška )

    – ak nie je možné nadstaviť komín

     

    Kúpiť tu >>

  • Pavol F., Ilava

    Predtým som nič také neskúšal. Mal som obavy či to nie je podvod, ako sa občas stáva … Čistič komína CCL som použil na čistenie komína. Výsledok bol výborný, komín čistý a ja som mal dobrý pocit. Najlepšie na tom je, že to funguje!

     

    Štefan G., Dobšiná

    Predtým som neskúšal nič iné. O čistiacom polene Môj domáci kominár som nevedel. Použil som ho na narušenie a vyčistenie usadenín v kotly ako aj v komíne s očakávaným výsledkom som bol spokojný. To najlepšie je ľahká manipulácia s polenom. Odporúčam.

     

    Vlastimil H., Mydlovary

    Konečně věc, která je levná a velice účinná. 15minut a zděný komín 7m,20x20cm je jako nový. Doporučuji

     

    Viac recenzií TU >>